Ahmet OZER

About

Interested in engineering and scientific issues and likes to ride bikes and walk. Contact to Ahmet

13 haziran 1998 Marmaris doğumlu bir genç. Tabi Marmaris’te yaşamasıyla doğaya olan sevgisi ve saygısı fazladır. Yazın sıcak geçen bu memlekette ilk ihtiyaç serinlemek. Biliyorsunuz ki günümüzde kullanılan icatların çoğu ihtiyaçlar doğrultusunda çıkmıştır. İlk okul yıllarımda basit sistemler üzerinde kendimi geliştirdim. Bu sistemlerin birbirleri ile etkileşimi ve bağlantının sağlanması. Çoğu cihazın içini açıp tamir etmek bana ileride bir katkısının olacağını bilmiyordum . Sadece bir şeyleri tamir etmek ve ihtiyaç için eldeki malzemeler ile bir şeyler üretmekten zevk alıyordum. Bu ürettiğim şeyler TÜBİTAK papaz eriğini imam eriğine çevirmek gibi saçma sapan şeyler değil. Gerçekten de bir şeylerde kullanmaya yönelik tasarlanmış basit mekanik ve elektrikli sistemler. İlk okuldan önce bu tür sistemler ile uğraşmaya başladığım için el becerim yaşımdakilerine oranla oldukça gelişti ve bir cisme baktığımda artık içindeki sistemi tahmin edebilecek bir bilgi birikimine sahip oldum. Günümüzde de bu bilgilerime dayanarak birçok elektronik , su tesisatı ve benzeri elle yapılacak işlerde tecrübelerimi kullanırım.

Karşılaştığım problemlere sağlam çözümler üretmeyi severim ve genelde bu çözümleri eldeki malzemeler ile hızlı bir şekilde yapabilirim.

Orta okul yıllarımda artık etraftaki nesneleri içini açmak yeterli olmadı ve benim merak açlığımı doyuramaz hale geldiler. Televizyon üzerinde NATGEO üzerindeki belgesellerinde çoğunu da bitirince artık farklı uğraşlar bulmak lazım. Bu konuda bilgisayar devreye giriyor. Kişiselleştirmeyi seven birisiyimdir. Windows vista üzerinde Deviantart üzerinde gördüğüm temaları uygulamak ve masaüstü araçlarını yüklemek ile başladım. İşletim sistemi üzerinde karşılaştığım problemleri çözmek ve başkalarının cihazlarını tamir ederek tecrübeme yeni deneyimler kattım. Piyasada bulunan değişik programları inceledim bunların nasıl çalıştığını ve bize neler kazandırdığını ve işe yarıyor mu yaramıyor mu görmeye çalıştım .

İşletim sistemleri ile olan uğraş tabi ki beraberinde Linux dünyasına olan merakı da getirecek. Haziran ayında okulların kapanması ile birikimim ile raspberry pi sipariş ettim. Raspberry pi ile beraber linux dağıtımları arasındaki farkı öğrenme başladım. Bu dağıtımlar üzerinde sunucu kurulumuna başladım. İlk önce web üzerinden kontrolü kolay hazır sistemler hoşuma gitti fakat raspi gibi bir cihazda verim almak için ayarları terminalden yapmam gerektiğini fark ettim ve ajenti kullanımımı bıraktım. Digital Ocean üzerinde ilk sunucumu kiralıyarak raspberry pi oranla daha hızlı bir şekilde işlemler yaparak aklıma takılanları denemeye başladım .

Elimde bulunan wifi alıcısı ile raspberry pi sitesindeki adımları uygulayarak bir wifi hotspot oluşturdum. Bu proje böyle kalmadı ve ben merak edip araştırdıkça gelişmeye devam ediyor.

Ülkemizde işletim sistemi geliştirmesi olmayınca ben de kendim bir şeyler deneme karar verdim fakat 6 aylık çalışma Adil Kullanım Kotası yüzünden bıkmama neden oldu ve geliştirmeyi bıraktım. Projenin bir kopyası SourceForge üzerinde bulunuyor.

Gezegen Mühendisleri NATGEO da yayımlanmış olan bir belgeseldir. Belgeselde çevreci materyaller ile doğaya verilen zarar nasıl minimuma indirileceğinden bahsediliyor. Doğaya olan duyarlılığım ? Çocukluğum büyük bir şehirde geçmediği için şanslıyım. Marmariste yaşamam bana çevreye olan saygımı ve sevgimi arttırdığını düşünüyorum. Yolda yürürken sürekli olarak “bunun kullanılması doğaya zarar veriyor onun yerine bu yapılırsa verilen zarar minimuma iner” gibi yanımdakilere bahsettiğim oluyor.

Günümüzde hala çevreye minimum zarar ile elektrik üretimi yapılabilecekken CO2 salımı yapan sistemler ile elektrik üretimi beni çok üzüyor. Dünya üzerindeki devletlerin bu konuda sert yaptırımları olmaması da işin karanlık tarafı olsa gerek. Günümüzde küresel ısınmanın etikileri oldukça belirgin haldeyken insanların bunu görememesi de garibime gidiyor. Televizyonda boş içerik tüketileceğine bunun hakkında belgeselleri izleseler etraflarında nelerin değiştiklerini görebilecek duruma gelecekler. Ülkemizde bir kuraklık sorunu var fakat yeraltı sulamaları ile bunun etkisi gelecek yıllara yansıtılıyor. Temiz su kaynakları azalması yada zarar gelmesi dünyadaki yaşam için bir son olduğunu bilmek oldukça önemli.